Çeçen Cumhuriyeti Halkları Dünya Kongresi Yapılıyor

Grozny’de Çeçen Cumhuriyeti Halkları Dünya Kongresi yapılacak.
Planlanan Kongrede, Çeçenistan halklarının karşı karşıya oldukları küresel siyasi süreçler ve zorlukları ile ilgili olarak istişareler ve çalışmalar yapılacağı bildirildi. Kongreyi Çeçen Cumhuriyeti Bölge Kamu Odası adı ile bilinen istişari sivil toplum kuruluşu inisiyatifi organize ediyor. Bu amaçla bir organizasyon komitesini kuruldu.
kongre’de Sivil toplum temsilcileri, kanaat önderlerin gibi çoklu katılımla oturumlar düzenlenecek. Çalışmalar ile kongre sonucunda gerçekleşecek sivil forumun formatı da belirlendi.
Çeçen Cumhuriyeti Kamu Odası Konseyi, etkinliği hazırlamak ve yürütmek için geniş yetkilere sahip olduğu belirtildi. Organizasyon komitesinin ilk toplantısında Çeçen Cumhuriyeti Halkları Kongresinin tarihi, saati ve yeri belirlendi. Ayrıca, bölgedeki her yerleşim biriminin temsilcileri, hem Rusya Federasyonu’nun değişik bölgelerinde hem de yurtdışında yaşayan Çeçen Cumhuriyeti halklarının diasporalarının temsilcileri, sivil toplum ve aydın temsilcilerini kongreye davet etmeye karar verildi.
Kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Alıntı:
“В Грозном состоится Всемирный съезд народов Чеченской Республики” https://grozny.tv/news/society/43490

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir