Derneğimizin 2021-2023 Yılı Faaliyet Raporu

KAFKAS ÇEÇEN KÜLTÜR DERNEĞİ

2021-2023 FAALİYET  RAPORU

Cemiyetimizin Değerli  Büyükleri ,Gençlerimiz ve Hanımlar Merhabalar

 

1-DERNEĞİMİZİN AMACI

Derneğimizin asıl amacı yardımlaşma, dayanışma ve kültürümüzün korunmasıdır.

2-DERNEĞİMİZİN 6 ŞUBAT DEPREMİYLE İLGİLİ YAPTIKLARI VE KAFKAS SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA YAPILAN İŞBİRLİKLERİ

Son yüzyılın en büyük afetlerinden biri olan ve insanlarımızın yoğun yaşadığı bölgeleri derinden etkileyen 6 şubat Kahramanmaraş depremi bize cemiyetimizin ne kadar gerekli olduğunu ve insanımızın harikulade yardımseverliğini gösterdi. Depremden hemen sonra öncelikle İstanbul ve Ankara Çeçen dernekleri çok hızlı hareket ederek komisyon oluşturduk, depremin ilk gününden itibaren acil gerekli yardımların yetiştirilmesi ve devamında beraberce istişarelerde bulunarak yapılması gereken işler çok hızlı ve koordineli bir şekilde yapmaya çalıştık. Daha sonra Bursa Çeçen İnguş Derneğinin desteği de çok anlamlı oldu.

Hem ülkemizin içerisinden hem de dışarıdan birçok çeçen inguş bizimle iletişime geçti. Sosyal medya üzerinden duyuru ,çağrı paylaşımları yapıldı ve hızlı bir haberleşme için Acil Yardımlaşma Whatsapp Grubu kurduk. Kendi aramızda oluşturduğumuz maddi imkanlarımızı seferber ettik. Acil yardım çağrısına çıktık bu çağrılarımız tüm dünyadan karşılık buldu. Kafkasyadan, Fransadan,Almanyadan, Avusturyadan, Belçikadan, Ürdünden, Kazakistandan, Amerikadan, Kanadadan ve dünyanın her tarafından tanıdığımız ve tanımadığımız insanlarımız bizlere ulaştılar, bu acıya ortak oldular, maddi destekte bulundular. İhtiyaçlarımızı ve neler yapılabileceğini sordular.

Cemiyet üyelerimizde olağanüstü bir çaba ve gayretle iyi niyetli olarak gece gündüz demeden çalıştılar. Her birimiz deprem bölgelerine ulaştık, ziyaret ettik. Camiamızın ayni ve nakdi yardımlarını götürdük. Depremin ilk gününden itibaren insanların çaresizliğini göz önüne alarak konteyner siparişleri verdik ve şükürler olsun zamanla yarışarak onları ihtiyaç bölgelerine ulaştırdık.

Bu çalışmalarda olağanüstü emeği geçen tüm arkadaşlarımıza candan teşekkür ederim.

Tüm bu çalışmaları yaparken, kamu otoritesi ve devletle, diğer kafkas ve insani yardım dernekleri ile, yurtdışındaki diasporalarımız ile sağlıklı ilişkiler kurulmuştur. Ayrıca deprem bölgelerine İstanbul Ankara ve Bursa Dernekleri olarak gidilerek yerinde incelemeler yapılmış, saha sorumluları ve koordinasyon temin edilmiştir. Hastalarımıza ilaç, ihtiyaç sahiplerine yol biletleri, birkaç kez hatırı sayılır nakdi yardımlar, gıda yardımları, giyim yardımları, barınma konteynerleri, duş , fırın ve mutfak olarak dizayn edilmiş özellikli konteynerler temin edilerek deprem bölgelerine ulaştırılmıştır.

Yemek konteynerinde günde iki kez sıcak yemek günlük 300 kişilik kapasite ile aylarca çıkarılmış, bölgedeki karakol dahil tüm ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ulaştırılmıştır. Ramazan ayı boyunca sahur ve iftarlarda sıcak yemek temin edilmiştir. Başka sivil toplum kuruluşlarının da köylerimize yönlendirilmesi sağlanmıştır.

3-TARİHİ ÇARDAK CAMİİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ

1882 yılında yapılan Çardak Camiinin üzerine minare devrilerek ağır hasar alması üzerine Kafkasya’dan gelen dedelerimizden bize hatıra bu önemli eserin yıkılmaması için Kültür varlığı olarak tescilini organize ettik ve tescil ettirdik. İnşallah en güzel şekilde restore edilerek ibadete açılması için gayret sarf ediyoruz.

Cemiyetin ne kadar önemli olduğu bu deprem olayında açıkça anlaşılmıştır. Burada hepsini anlatmamız mümkün olmayan nice fedakarlıklar, güzel dayanışma örnekleri sergilenmiştir. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

4- KAFKAS SİVİL TOPLUM KURULUŞLARIYLA İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ

Ankara, İstanbul, Adana, Bursa ve Kayseri Çeçen ve İnguş dernekleri olarak Ankara derneğinin ev sahipliğinde geçtiğimiz Eylül ayında bir araya gelerek ortak bir platform kurma kararı aldık. Çok güzel oldu. Birlikte ve dayanışma içerisinde olmak cemiyetimizin de çok arzuladığı bir durum olduğunu düşünüyoruz.

Ayrıca yurtdışında bulunan Çeçen diasporaları ile tüm Avrupada, Ürdünde, Kazakistanda, Kafkasyada ve diğer bölgelerde çok güzel bir iletişim altyapımız oluştu.

5- ONLİNE ÇEÇENÇE DİL KURSU

Derneğimiz Ankara Derneği ile beraber zoom üzerinden iki dönem Çeçence dil kursu düzenledi ve çok beğenildi belirli bir seviyede hem konuşma hemde yazmayla ilgili bir eşik geçildi, yeterli talep olması halinde yine düzenleriz.

6-KAFKAS HALK DANSLARI EKİBİ ÇALIŞMALARI

Geçen sene Vaynah ekibi hocası Timur yönetiminde Kafkas Halk dansları ekibi başlatmıştık. Üsküdar Belediyesi kapalı spor salonu tahsis etti çalışmalarımız güzel gidiyordu, deprem olunca bıraktık. Bu sene de ilana çıktık yeterli talep olmadı.

7- AYLIK DÜZENLİ KAHVALTI BULUŞMALARIMIZ

İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimiz ve soydaşlarımızda biraraya gelmek için yılı içinde düzenli olarak her ay kahvaltı organizasyonları buluşmalar yapıyoruz ve ilgilerinden dolayı hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz.

8- KAFKAS KÖKENLİ YETİM ÇOCUKLARIMIZA YÖNELİK NAKDİ ÇALIŞMALARIMIZ

2015 yılında ilk adımlarını attığımız Türkiyede yaşayıp babası vefat etmiş çeçen yetimleri olduğunu biliyorduk . Dernek bünyesinde bir fon oluşturularak 18 yaşına kadar bu çocukları ve ailelerini desteklemek için bir çalışma yaptık , 2015 den bugüne hemşehri ve üyelerimizin katkılarıyla 45 yetim çocuğumuza her ay düzenli banka hesaplarına nakdi ödeme yapıyoruz.

9- ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK BURS ÇALIŞMALARIMIZ

Yine uzun yıllardır Kahramanmaraş ve diğer çeçen nufusun olduğu şehirlerden İstanbula okumak için gelen üniversite öğrencilerimize siz değerli hemşerilerimizin katkıları ile yaklaşık her yıl 20 öğrencimize eğitim dönemi boyunca burs veriyoruz. Bursu kurumlardan, başka yerlerden talep etmiyoruz. Kendi insanımızın fedakarlıkları ile yürüyor. Katkı yapan tüm kardeşlerime burada kalbi duygularımızla teşekkür ediyoruz.

Bu öğrencilerimizin bu vesile ile tanışmasını ve toplumuna, insanlığa yararlı olarak yetişmesini ve ileride bu cemiyeti sürdürmesini umuyoruz.

Cemiyetimize sahip çıkalım, tutkun oldukça güçlü oluruz. Katılımlarınız için hepinize çok teşekkür ederiz. Sağ olun, var olun,

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir