Çardak Tarık Cemal Kutlu Kütüphanesi Hizmete Girdi

Çardak Tarık Cemal Kutlu” Kütüphanesi 25.06.2021 tarihinde Çardak İlk ve Ortaokulu binasında,  Doç. Dr. M. Oğuz Kutlu’nun gayret ve çalışmalarıyla hizmete girmiştir.

5.000 civarında kitabın yer aldığı kütüphanemizde  hayırseverler tarafından bağışlanmış olan kitaplar Çardak İlk ve Ortaokulunun öğretmenleri tarafından kütüphane kodlama ve sınıflama sistemine göre numaralandırılmıştır. Kütüphanede, ayrıca Satranç takımları da bulunmaktadır. Kütüphanenin oluşturulmasında Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı da 50 civarında az kullanılmış Masa, Dolap, Sandalye  ve Kitaplık vererek destek olmuştur.

Tüm Kitapların ve büro eşyalarının Adana’dan Göksun’e taşınmasında Adana Sarıçam Belediye Başkanlığı bir  kamyon tahsis etmiştir.

Kütüphanenin oluşturulmasında  Çardak ilk ve Ortaokulunun Müdürü Necati Karamanlı ve Md. Yrd. Nebahat İnan çok büyük bir çaba göstermişlerdir.

Kütüphanenin açılış törenine Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal, Göksun Kaymakamı  Ümit Şeref Kayacan, İl Millî Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, Göksun İlçe Millî Eğitim Müdürü Şeref Akpınar, okul yöneticileri ve öğretmenler ile Çardak mahallesi halkı katılmıştır.

 

TARIK CEMAL KUTLU’NUN ÖZGEÇMİŞİ

Tarık Cemal KUTLU 1944 Tarihinde Göksun İlçesi Çardak Mah. Doğmuş, 2004 yılında İstanbul’da vefat etmiş, Çardak’da defnedilmiştir.  

İlk-Orta ve Lise Öğrenimlerini K. Maraş’ta tamamlayan Tarık Cemal KUTLU 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirmiştir. 1969-1974 yılları arasında mezun olduğu Bölümün kütüphanesinde memur olarak görev yapmıştır. Askerlik hizmetinden sonra İstanbul Vefa Lisesinde 1996 yılına kadar Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak görev yapmış ve buradan emekli olmuştur. 

Tarık Cemal KUTLU 1970-1978 yılları arasında İstanbul Kuzey Kafkasyalılar Kültür Derneği yayın organı olan Kuzey Kafkasya Dergisi’nde Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de yürütmüştür. Bu dergide “Kuzey Kafkasya” temalı toplam 41 makalesi yayınlanmıştır.  Tarık Cemal Kutlu Çeçen Özerk  Cumhuriyeti Devlet İlimler Akademisi Onur Üyesi olup, YÖK’ün 13. 11. 1990 tarih ve 21567 sayılı yazısıyla “Türk Filologu” ünvanını da elde etmiştir.

YAYINLANMIŞ KİTAPLARI;

  1. İmam Mansur (Gözde Kitabevi, İstanbul, 1987, Bu kitap 1989 yılında İtalyanca’ya çevrilmiş ve Milano’da basılmıştır. 1990 yılında ise  Arapça’ya çevrilip Amman’da basılmıştır)
  2. İmam Şamil’in Gazavatı (Gözde Kitabevi, İstanbul, 1987)
  3. Kafkasya Mürdizmi (A. Kundukhov. Çeviren Tarık Cemal Kutlu- Gözde Kitabevi,İstanbul 1987)
  4. Zelimhan (Mohmad Mamakayev, Çeviren Tarık Cemal Kutlu- Anka Yayınları, İstanbul 2000)
  5. Çeçen Atasözleri – İstanbul Çardak- KaFKAS Çeçen Kültür Derneği Yayınları,2003)
  6. Çeçen- Nart Efsaneleri (Anka Kitabevi)
  7. Çeçen Masalları ( Siracdin Elmurzayev, Çeviren Tarık Cemal Kutlu, Okyanus Yayınları, İst.)

Not: Tarık Cemal KUTLU, Emekli Göksun İlköğretim Müdürü, Çardak Kasabası Eski Belediye Başkanları’ndan Hikmet KUTLU’nun yeğeni olup,   Ziraat Bankası Genel Mudur Yardımcılığından emekli  olan Sadık KUTLU’nun ise küçük kardeşidir. Kütüphanenin ismi tüm Çardak ve Gücüksu sakinlerine  ve özellikle de bu kişilere danışılarak belirlenmiştir.

Doç. Dr. M. Oğuz Kutlu

Ç.Ü. Eğitim Fak.

Eğitim Bil. Bölümü

 

You may also like...

1 Response

  1. Tuncer ARI dedi ki:

    Allah rahmet eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir